Pomoc

Najczęściej zadawane pytania

Pytania o KTG

Co to jest KTG?
Kardiotokografia (KTG) to zapis akcji serca płodu (kardiografia) oraz napięcia macicy (tokografia). Badanie powinno uwzględnić także ruchy płodu, co ma znaczenie w interpretacji wyników.
Czym różni się od detektora tętna?
Detektor tętna płodu pozwala jedynie na wykrycie czynności serca płodu i oznaczenie jej wartości w danej chwili. Nie umożliwia tak dokładnej diagnostyki jak KTG oraz nie uwzględnia wielu istotnych czynników, wpływających na akcję serca płodu.
Czy jeśli KTG jest prawidłowy to znaczy że dziecko jest zdrowe?
Badanie KTG jest jednym z badań dobrostanu płodu. Pozwala na wykrycie wielu istotnych zagrożeń dla zdrowia i życia dziecka, jednak nie daje pewności, że dziecko jest zdrowe. Nie każdy problem zdrowotny powoduje zmiany w akcji serca płodu.
Czy KTG wykrywa wady serca?
Nie. Badanie KTG nie ma na celu wykrywania wad wrodzonych.
Po co wykonuje się badanie KTG?
KTG to metoda oceny dobrostanu płodu. Pozwala często z wielogodzinnym wyprzedzeniem przewidzieć stany zagrożenia płodu.
Na jakim etapie ciąży można wykonać KTG?
Badanie KTG standardowo wykonuje się po 32 tygodniu ciąży.
Jak często wykonuje się badanie KTG?
Badanie KTG można wykonywać tak często jak to potrzebne. Ilość wykonywanych badań powinien określić lekarz lub położna. Jest to zależne od indywidualnej sytuacji i potrzeby.
Czy badanie jest bezpieczne? Czy są jakieś skutki uboczne?
Badanie KTG jest bezpieczne dla mamy i dziecka. Nigdy nie stwierdzono skutków ubocznych stosowania kardiotokografii.
Co może oznaczać wynik nieprawidłowy? Jakie problemy można wykryć?
Badanie KTG pozwala na wczesne wykrycie stanów zagrożenia płodu spowodowanych niedotlenieniem i zaburzeniem w przepływie krwi w naczyniach płodu, pępowiny i łożyska. Mogą one być skutkiem np. niewydolności łożyska czy ucisku pępowiny.
Jakie czynniki wpływają na wynik badania?
Wynik wątpliwy może być spowodowany np. małą aktywnością i snem płodu, nieprawidłowym założeniem głowic, utratą sygnału w trakcie trwania badania, pozycją matki – leżącą na plecach. W takich sytuacjach pacjentka proszona jest o powtórzenie badania po objaśnieniu prawidłowego jego wykonania.
Jak przygotować się do badania?
Przed badaniem należy zapoznać się z instrukcją. Badanie najlepiej wykonywać w pozycji leżącej na boku. Aby badanie było miarodajne, powinno być wykonane w okresie aktywności płodu. Jeśli przez cały czas trwania zapisu dziecko śpi, konieczne jest powtórzenie badania. Jeśli czujesz, że dziecko jest w danej chwili mniej aktywne, zjedz niewielki posiłek lub wypij szklankę chłodnej wody.

Pytania o Pregnabit

Czym różni się Pregnabit od „zwykłego” KTG?
Pregnabit to system telemedyczny. Składa się na niego małe, mobilne i proste w obsłudze urządzenie oraz Medyczne Centrum Telemonitoringu, które na bieżąco analizuje wszystkie zapisy. Dzięki takiemu systemowi, kobieta ma dostęp do badania i jego wyników szybko, o każdej porze, każdego dnia bez wychodzenia z domu.
Jak wysyłane jest badanie?
Po zakończeniu badania na wyświetlaczu urządzenia pojawi się ikona „wyślij badanie”. Po jej kliknięciu badanie zostanie wysłane. Wysyłanie może potrwać kilka minut. Nie wyłączaj urządzenia do czasu pojawienia się komunikatu o poprawnym wysłaniu badania.
Ile trwa badanie?
Badanie trwa standardowo 30 minut. Taki czas ustawiony jest automatycznie w urządzeniu.
Czy mogę wysłać badanie wcześniej, przed jego zakończeniem?
Tak, istnieje możliwość wysłania niepełnego badania. Należy jednak pamiętać o tym, że krótsze badanie może nie być odpowiednie do oceny lub budzić wątpliwości.
Czy do wysłania badania potrzebny jest Internet?
Nie. Urządzenie wysyła badanie przy użyciu sieci GSM/GPRS. Do wysłania badania potrzebny jest zasięg sieci.
Jak zostanę poinformowana o wyniku badania?
Pacjentka zawsze otrzymuje informację o wyniku badania. Jeśli wynik jest prawidłowy, wysyłany jest sms, jeśli wynik jest wątpliwy lub nieprawidłowy, specjalista z Medycznego Centrum Telemonitoringu kontaktuje się telefonicznie, aby wyjaśnić sytuację oraz udzielić wskazówek, dotyczących dalszego postępowania.
Jaki jest czas oczekiwania na wynik?
Badania oceniane są na bieżąco w możliwie najkrótszym czasie. Pacjentka powinna otrzymać informację do 15 minut po jego wysłaniu.
Co dzieje się w sytuacji, gdy wynik jest nieprawidłowy?
W przypadku nieprawidłowego lub wątpliwego zapisu, specjalista z Medycznego Centrum Telemonitoringu zadzwoni i udzieli informacji oraz dalszych wskazówek. Jeśli konieczne jest powtórzenie badania, poinstruuje jak należy to prawidłowo zrobić. Jeśli zapis KTG sugeruje stan zagrożenia płodu, pacjentka może liczyć na informację, asystę i wsparcie, aby jak najszybciej udzielono jej potrzebnej pomocy.
Czy mogę kupić Pregnabit?
Pregnabit może kupić lekarz lub położna. Kobieta w ciąży może wypożyczyć urządzenie od swojego specjalisty.
Skąd mogę wziąć Pregnaibit i na jakich zasadach?
O Pregnabit zapytaj swojego lekarza prowadzącego lub położną. Jeśli nie korzystają systemu telemedycznego, a chciałabyś otrzymać takie rozwiązanie, skontaktuj się z Infolinią Medycznego Centrum Telemonitoringu, postaramy się pomóc w znalezieniu najbliższej placówki, z której możesz wypożyczyć Pregnabit.
Czy mam dostęp do swoich wyników?
Tak, pacjentka, korzystająca z systemu Pregnabit ma wgląd do swoich badań wraz z opisami po zalogowaniu na naszej stronie internetowej. Badanie z opisem będzie dostępne po nadaniu mu statusu przez Medyczne Centrum Telemonitoringu, czyli po około kilkunastu minutach od wysłania.
Czy wynik mogę pokazać swojemu lekarzowi lub położnej?
Lekarz lub położna, od której wypożyczysz Pregnabit mają pełny dostęp do wszystkich Twoich wyników. Jeśli chcesz pokazać swój wynik innemu specjaliście, możesz wygenereować raport w pdf ze swojego konta i wysłać go mailem lub wydrukować.
Gdzie uzyskam informację na temat obsługi urządzenia?
Instruktażu powinien udzielić lekarz lub położna. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z Infolinią Medycznego Centrum Telemonitoringu.
Skąd mam wiedzieć, czy dobrze podłączyłam urządzenie?
W każdym urządzeniu zainstalowany jest samouczek, prowadzący krok po kroku przez proces podłączania i wykonania badania. Urządzenie jest prawidłowo podłączone, jeśli możesz usłyszeć bicie serca dziecka, a na wyświetlaczu pojawiają się wartości tętna dziecka, tętna matki oraz napięcia macicy.
Czy Pregnabit można stosować w ciąży bliźniaczej?
Pregnabit nie jest przeznaczony do badania w ciąży bliźniaczej. Nie należy wykonywać badania najpierw u jednego bliźniaka, potem u drugiego, ponieważ łatwo o pomyłkę i uchwycenie 2 razy tego samego dziecka. Jest to postępowanie nieprawidłowe. Do badania bliźniaków konieczne jest KTG z dwiema sondami FHR.
Czy mogę posłuchać bicia serca dziecka bez wysyłania badania?
Tak, można posłuchać tętna dziecka głowicą FHR bez wysyłania pełnego badania.
Co jeśli zasięg GSM nie pozwala na wysłanie badania?
Bez zasięgu GSM nie ma możliwości wysłania badania. Do czasu wyłączenia urządzenia istnieje jednak taka możliwość, jeśli tylko urządzenie znajdzie się w zasięgu sieci. Wtedy badanie zostanie wysłane. W przypadku wyłączenia lub rozładowania urządzenia istnieje ryzyko utraty badania. zazwyczaj jednak istnieje możliwość wysłania badania po ponownym włączeniu urządzenia. Proszę jednak pamiętać, że w analizie KTG istotny jest czas. Jeśli badanie wykonano ponad godzinę temu, lepiej je skasować i wykonać ponownie.
Zrobiłam badanie, zostało wysłane ale nie widzę go po zalogowaniu na swoim koncie, co zrobić?
Proszę chwilę poczekać. Badanie jest widoczne dla pacjentki dopiero po nadaniu mu statusu przez Medyczne Centrum Telemonitoringu. Proszę zalogować sie na swoje konto po otrzymaniu wiadomości sms ze statusem badania lub rozmowie telefonicznej z MCT.
Zapomniałam o opasce do pomiaru tętna i wysłałam badanie bez tego parametru.
Jeśli zapis tętna płodu jest w normie, badanie można warunkowo ocenić bez zapisu tętna matki. Jeśli zapis czynności serca płodu będzie wątpliwy, badanie będzie niemożliwe do oceny.
Ile żelu położyć na sondę?
Ilość żelu powinna być mniej więcej wielkości orzeszka laskowego. Lepiej nałożyć go nieco za dużo niż za mało.
Zapomniałam o znaczniku ruchów płodu, czy badanie jest niemiarodajne?
Ruchy płodu są dla nas bardzo cenną informacją, umożliwiającą ocenę badania. Warunkowo można ocenić zapis akcji serca płodu, ale badanie będzie wymagało powtórzenia.
Co widać na wyświetlaczu?
Na wyświetlaczu widoczna jest akcja serca mamy (po lewej stronie) i akcja serca dziecka (po prawej). Poniżej czas do zakończenia badania. W prawym dolnym rogu “toco”, czyli napięcie mięśnia macicy, a po prawej stronie ilość ruchów dziecka.
Wartości tętna dziecka bywają wysokie, powyżej 160, czy to normalne?
W pewnych sytuacjach fizjologicznych może to być prawidłowe. Do oceny dobrostanu dziecka niezbędny jest pełny zapis, pojedyncze liczby niewiele nam mówią.
Dziecko bardzo się rusza i sygnał zanika, co zrobić?
Jeśli badanie jest profilaktyczne i nie ma żadnych niepokojących objawów, można wykonać je za chwilę, gdy dziecko nieco się wyciszy. Jeśli badanie wykonywane jest w okresie dużej aktywności dziecka, a utrata sygnału jest duża, badanie może nie być odpowiednie do oceny. Jeśli utrata sygnału jest niewielka, badanie można wysłać, najprawdopodobniej będzie odpowiednie do oceny.

Pregnabit – krok po kroku

Zaloguj się